Ojciec Polskiej fantastki

Wszystko się zaczęło w 1986 roku…

Wtedy to Andrzej Sapkowski (postać której nikomu nie trzeba przedstawiać) opublikował opowiadanie “Wiedźmin”, które zapoczątkowało jedną z najpopularniejszych i najbardziej cenionych sag fantasy na świecie. Urodził się w Łodzi w 1948 roku i tam również ukończył Uniwersytet Łódzki jako ekonomista. Jego opowiadania i powieści są znane na całym świecie. Pan Andrzej Sapkowski (https://www.taniaksiazka.pl/autor/andrzej-sapkowski) został laureatem wielu prestiżowych nagród z dziedziny sztuki. W Polsce nagrodzony sześcioma Sfinksami, pięcioma nagrodami im. Janusza A. Zajdla oraz wieloma innymi. Na świecie został uhonorowany jak pierwszy nieanglojęzyczny pisarz nagrodą David Gemmel Award for Fantasy za pierwszy tom o przygodach każdemu dobrze znanemu wiedźminowi – Geraltowi z Rivii o tytule “Krew elfów”. Dodatkowo jego dzieła zostały przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków, a poziom jego książek jest przez wielu porównywalny do “Władcy Pierścieni” J.R.R Tolkiena.

Niepowtarzalny słowiański klimat

Ogromnym atutem książek Pana Andrzeja jest atmosfera słowiańskiej kultury i wierzeń. W jego dziełach pojawiają się stworzenia charakterystycznie tylko i wyłącznie dla wschodniej części Europy. Takie potwory jak strzyga, południca czy duch lasu tzw. Leszy to tylko kilka z demonów słowiańskich, które pojawiają się w sadze o Wiedźminie, ale również w mniej znanej, choć też godnej polecenia “Trylogii husyckiej”. Do tego skonstruował niezwykle wiarygodny i oryginalny świat. Konflikty w Temerii są bardzo bliskie naszemu światu. Saga porusza dzięki temu ważne problemy społeczne, a dzięki fantastycznemu klimatowi nie mają one charakteru moralizatorskiego. Ale co ważniejsze, Pan Sapkowski w niewiarygodnie trafny sposób ułożył sylwetki psychologiczne nie tylko głównych postaci, ale również mało znaczących dla całości powieści chłopów od których Geralt przyjmuje zlecenia co dodaje niezwykłej wartości dla całej historii przygód Geralta.

Wpływ na popkulturę

Uniwersum wykreowane przez Andrzeja Sapkowskiego jest niesamowicie elastyczne i możliwe do przekładania na inne dziedziny sztuki takie jak film czy gra. Na podstawie sagi o wiedźminie powstała trylogia studia CD Project Red. Najbardziej znana, trzecia część “Wiedźmin 3: Dziki Gon” została laureatem The Game Awards 2015 i jest jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii. Studio przyczyniło się do spopularyzowania tej wybitnej sagi. W 2019 wraz ze współpracą z Andrzejem Sapkowskim, powstał serial “Wiedźmin”, który został ciepło przyjęty przez fanów. Główną rolę zagrał światowej klasy aktor, Henry Cavill. Aktualnie planowany jest drugi sezon.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com